KRONOLOGIJA GRADA BJELOVARA + LINKOVI NA TEKSTOVE O TOME

Rimsko doba - Rimski reljef iz Bjelovara


U to doba može se smjestiti začetak Bjelovara, koji se prvi put spominje u zapisu katoličkog samostana iz Streze 1413. godine. Te u još nekim ispravama iz 15-og stoljeća. Jezik kojim se govori je slavenski narječje kajkavsko, pismo je latinsko a vjera katolička.
Već krajem 14. početkom 15. stoljeća u ovom gusto naseljenom području nalaze se mnogi plemićki i crkveni posjedi. Ti posjedi nalazili su se tu i ranije(župa Rovišće vodi dokumentaciju od početka 11.st) no o tome nisu vođeni zapisi jer je stanovništvo i vlastela uglavnom bilo nepismeno. Tek crkvenom reorganizacijom iz pustinjačkog u feudalni tip uređenja grade se župe,samostani(poput onog iz streze kod Pavlin kloštra ili Dobre kuće kod Daruvara) koji vode zapise i dokumentaciju o ovom kraju. U neposrednoj blizini današnjeg Bjelovara nalaze se crkvene župe u Korenovu, Velikim Sredicama, Pavljanima, Međurači i Novoj Rači. Pavlini iz samostana Streze obogaćivali su duhovni život.
Nadiranjem Osmanlija u 15. i 16. stoljeću ovaj kraj postaje granično područje ljudski i materijalno opustošenih hrvatskih krajeva te neprestano prelazi iz ruke u ruku. Stanovništvo se razbježalo i život se uglavnom odvija u malim utvrdama duž nestalne granice s Osmanlijama. Tada je na području Varaždinskog generalata osnovana proslavljena 16. pješačka pukovnija. Prvi zapovjednik te slavne pukovnije bio je 1538. godine Nikola Jurišić od Kisega. U velikom ratovanju 1591. do 1594. godine hrvatska je vojska konačno zaustavila prodiranje Osmanlija. Nakon poraza kod Siska bili su potisnuti iz Posavine. Širok pojas zemlje od Moslavine i Čazme do Drave ponovno je u hrvatskim rukama. Podižu se nove utvrde i počinje naseljavanje i oživljanje Krajine. Jedna od utvrda bio je i Bjelovar. U pismu križevačkog generala Ivana Herbersteina 1666. godine dvorskom ratnom vijeću spominje se "G'schloss Bellovar" oko kojega su se vodili bojevi s doseljenim Vlasima. Slavonska krajina je u 16. i 17. stoljeću bila razdijeljena u četiri kapetanije - Križevci, Ivanić, Koprivnica i Đurđevac, a svaka kapetanija u vojvodstva. Jedan je časnik kao zapovjednik vojvodstva s vojnicima stanovao u utvrdi Bjelovar. Te su četiri kapetanije spojene 1749. godine u dvije pukovnije: 5. križevačku i 6. đurđevačku, koje su se sto godina kasnije, 1872. godine, ponovno spojile u 16. varaždinsku pješačku pukovniju. Zapovjednik te nove pukovnije bio je pukovnik Peter Csikos von Sessia, otac slavnoga hrvatskog slikara Bele. Ta je pukovnija 1919. godine preimenovana u 42. bjelovarski pješački puk.

1413. g. - prvi put spominje u zapisu katoličkog samostana iz Streze 1413. godine


1756. g - odlukom kraljice Marije Terezije na takozvanom "terra nullis" ili na području "gdje im je trebao grad" da drži granicu osniva se grad Bjelovar na tlu nekadašnjeg Belovca, malog sajmišnog mjesta iz 1420. godine i postaje sjedištem Varaždinskog generalata Vojne granice. 


1761. g -  Dolaze na poziv vojne uprave u Bjelovaru redovnici Piaristi i otvaraju prvu školu za šestero djece vojnih časnika. Već 1763. g u nju mogu ići i djeca ne vojnih lica iz okolnih naselja i samog grada.

1765. g - Postavljaju se temelji za buduću crkvu u Bjelovaru. Crkva je završena 1771. g, a 1772. godine ju je blagoslovio na dan Sv. Terese Avilske (zaštitnice carice Marije Terezije) 15. listopada zagrebački biskup Josip Galjuf. Crkva je do potresa 1880. godi­ne imala i šest pokrajnjih oltara: sv. Terezije Avilske, Blažene Djevice Marije, sv. Josipa, sv. Ivana Nepomuka, sv. Apolonije i sv. Josipa Kalasancijskoga, osnivača reda pijarista. Njih su resile veoma vrijedne oltarne slike. One su 1847. godine poslane u Beč na obnovu, ali su prijevarom zadržane u Beču, a umjesto njih su u Bjelovar poslane, bez­vrijedne slike. Nakon razorna potresa 1880. godine odvjetnik dr. Ivan Ružić predlagao je da se sagradi nova, veća crkva u Bjelovaru, ali taj prijedlog nije usvojen. Ostalo se na stanovištu da se crkva ima obno­viti, pa je 1886. godine pozvan iz Zagreba obnovitelj prvostolne crkve Herman Bolle, da kao graditelj pogleda župnu crkvu u Bjelovaru i na­čini nacrte s troškovnikom za njezinu obnovu. Graditelj Bolle učinio je jedan nacrt, a županijski mjernik Jirošek učinio je dva nacrta za uređe­nje župne crkve i župnog stana izvana. Prevladao je Bolleov prijedlog o obnovi crkve i nabavi kamenog inventara. Da bi se u crkvi dobilo više prostora, odlučeno je da se uklone oltari sv. Ivana Nepomuka i sv. Josipa Kalasancija, a njihovi kipovi da se postave desno i lijevo na glavnom oltaru. Tako je crkva dobila glavni ol­tar sv. Terezije Avilske, dva pokrajnja, BDM i sv. Josipa, propovjedaonicu, dvije drvene ispovjedaonice i pod korom oltar Srca Isusova, jer je maknut i oltar sv. Apolonije. (U hrvatskoj osim u Bjelovaru crkve/katedrale Sv. Terese Avilske postoje u Novoj Gradiški iz 1754.g, te u Požegi iz 1763. g,  u Ravnoj Gori iz 1774. g - H. Bolle gradi novu 1906. g, u Suhopolju iz 1816. g, te novija u Remetama iz 1972. g).



1770. g - Carica Marija Terezija Bjelovaru podjeljuje cehovsku,  a zatim 1772. g  i sajamsku povelju pa grad postaje glavno sajmišno mjesto Varaždinskoga generalata (sajam u obližnjem Gudovcu ima 500 stoljetnu tradiciju)

1771. g - završena gradnja župne crkva sv. Terezije Avilske na tada Paradnom trgu (kasnije Marije Terezije, kasnije Kralja Petra, kasnije Jedinstva, danas Eugena Kvaternika). Tada se zapravo "pašnjak" usred kasarne pretvara u perivoj i naziva  Parade Plaz.

1972-1974 g - redovnici pijaristi grade lijevo i desno od crkve svoj kolegij i školu  i tamo djeluju sve do ukinuća reda 1789. g u "reformi" cara Josipa II. 


1782. g. - Legalno se doseljavaju i stalno nastanjuju prvi židovi u Bjelovar; iako je već 1756. General Beck dozvolio trgovanje na području Bjelovara. Unatoč restrikcijama boravka neki od njih su prema legendama i ostali tajno u Bjelovaru. Prema podacima prvi židov u Bjelovaru zvao se Ignac Krojcer.


1810. g - rođen u okolici Bjelovara Ferdo Rusan, "hrvatski glazbeni amater, ilirski i pučki pjesnik te nositelj prosvjetiteljskog i gospodarskog života Podravine."



1832. g - Prema nekim podacima, koje noviji istraživači dovode u pitanje (prvi provjerljivi podaci sežu u rane 40-te 19. stoljeća) osnovana je časnička knjižnica ili čitalaško društvo Casino Verain Belovar na njemačkom jeziku. 1872. g uvodi se i hrvatski jezik u Čitaonicu, a Čitaonica 1896. kupovala 37 naslova, između kojih i: Vienac, Narodni list, Narodne novine, Dom i sviet, Napredak, Mjesečnik, Naša sloga, Dragoljub, Vila, ZastavaAgramer Tagblatt, Agramer Zeitung, Hrvatski učitelj i Tjednik bjelovarskokriževački.

1858. g - U Bjelovaru je 1858. godine početkom mjeseca studenog osnovana Mala realna nesamostalna škola. Školske godine 58./59. u Malu nesamostalnu realku u Bjelovaru bilo je upisano 36 učenika, a već sljedeće godine formiran je i drugi razred, tako da je školske godine 1859./60. bjelovarska mala realka postala prava Realna škola u dvogodišnjem trajanju. Prvi upravitelj Male nesamostalne realke bio je Ferdinand Stumpe. Povećanjem broja učenika, zgrada je postala za Malu realku i Glavnu školu, tako da se 1. listopada 1861. g. Mala realka seli u, za tu svrhu, posebno sagrađenu zgradu.


1866. g. rođen u Bulincu pored Bjelovara poznati hrvatski židovski industrijalac i dobrotvor Lavoslav Singer posebno značajan za industrijski razvoj Bjelovara. U hrvatskoj wikipediji ne postoji stranica o njemu, a gornji link je na englesku wikipediju. Lavoslav i njgeova žena 1942. uhapšeni su u Bjelovaru i sprovedeni u Auschwitz, gdje su i ubijeni. Lavoslav Singer bio je jedan od najvećih izvoznika brašna u srednju Europu. 



1866. g. rođen u Bjelovaru hrvatski židovski poduzetnik i industrijalac Dragutin Wolf osnivač pekare "Wolf i sinovi" koja se kasnije udružuje s tvornicom Koestlin (danas Győri Kekszmađarskog pekarskog magnata Lajoša Koestlina koji je započeo karijeru u Austriji u Bregenzu. U hrvatskoj wikipediji ne postoji stranica o njemu, a gornji link je na englesku wikipediju. Wolf i sinovi su se tijekom rata priključili partizanima. Danas je njegovim sinovima isplaćena skromna odšteta za oduzetu tvornicu. Koestlin tvornica u Bjelovaru postoji još i danas i dobro posluje. Zanimljivo je da od 2009. g posjeduje i Kosher certifikat i dakle proizvodi "židovske" kekse (keksz je mađarska riječ za hrvatsku riječ biskvit, dvopek, možda perec). Kako su "isplaćeni" nasljednici obitelji Wolf nakon 1991. pročitajte ovdje.



1867. g. - sporazumom ili Austro-Ugarskim "kompromisom" Hrvatska, pa i Bjelovar podpada pod mađarsku jurisdikciju. 

1871. g -  Nakon ukidanja varaždinskih graničarskih pukovnija naredbom od 8. lipnja 1871. godine na njihovu je području ustrojeno treće popunidbeno okružje na kojem je utemeljena 16. varaždinska pješačka pukovnija redovne vojske sa sjedištem u Bjelovaru.


1876.g. - osnovano (židovsko) groblje u Bjelovaru; na njemu se (i) danas nalazi oko 200 židovskih grobnica s natpisima na Herbejskom, Mađarskom, Hrvatskom, Njemačkom i drugim jezicima.

1880. g - potres u Bjelovaru (isti onaj koji je srušio pa "sagradio" Zagreb!) ruši ili teško oštećuje većinu zgrada; posebno teško su stradale crkve Sv. Tereze Avilske (zaštitnice marije Terezije) i crkva Sv. Trojice (na uglu Gajeve i Srpske ulice; tj. ulice Vojvode Putnika i Gajeve; tj. Trumbićeve i Gajeve). Grad "popravljaju" arhitekti i graditelji Herman Bolle, Martin Pilar, Dioniz Sunko i Stjepan Podhorsky.


1882. sagrađena je prva bjelovarska sinagoga.



1883. g - U Bjelovaru rođena Nasta Rojc poznata hrvatska slikarica. 

1888. g - Izabran za gradskog načelnika Sima Blaževac koji na tom mjestu ostaje do 1913. g. Smatra se reformatorom Bjelovara koji je, i pored svoje vrlo autokratske vladavine, koji je Bjelovar pretvorio u moderni grad.

1899.g. - u Grđevcu kraj Bjelovara rođen poznati hrvatski i jugoslavenski pisac Mato Lovrak (vidi fotografiju ispod).

1902. g. - Rođen u Bjelovaru poznati hrvatski arhitekt Zdenko Strižić. Autor Paviljona na glavnom gradskom trgu, danas trgu Eugena Kvaternika. 

1904. g. - rođen u Sarajevu Julije Makanac koji je 1941. g postao bjelovarski gradonačelnik i odigrao važnu ulogu u takozvanom Bjelovarskom ustanku proglasivši već 8. travnja NDH u Bjelovaru. O njegovom plemićkom porijeklu pročitati ovdje.

1906. g. - Bjelovar ima 118 trgovačkih i 313 obrtnih "poduzeća". 

1906. g. - Osnovana u Bjelovaru Srpska čitaonica. Iste godine osnovana je i "pučka knjižnica", a Casino Verain postaje Hrvatska čitaonica.

1906. g - Pokrenute bjelovarske novine Nezavisnost izlazile su tjedno, u Bjelovaru, od 1906. do 1935. Od 1919. novine su glasilo Organizacije Hrvatske zajednice za gradove Bjelovar, Križevac i okolicu. Vlasnik, nakladnik i urednik novina je Lavoslav Schick, a nakon njega Ivan Kalafatić (advokat), Lavoslav Weiss (tiskar i izdavač), Miroslav Svoboda te Filip Lipšić.
1907.g - Rođen je u Novoj Rači kraj Bjelovara Tošo Dabac, poznati hrvatski fotograf. 

1908. g. - u Bjelovaru osnovan prvi nogometni klub "Oxford", a tjednik Nezavisnost u svibanjskom broju piše: »Ove godine urediti će se vježbalište za engleski nogomet na Logorištu te je gimnazijska mladež već počela sa tim vrlo zdravim sportom«.
1911. g. - Osnovana u Bjelovaru Knjižnica židovskog građanskog društva.

1913. g - Osnovana u Bjelovaru Hrvatska pučka knjižnica "Preradović".

1913. g - Kinematografski vjesnik Lavoslava Weissa u Bjelovaru, prvi filmski stručni list u Hrvatskoj.

1913. g - Rođen u  Lasovcu nedaleko Bjelovara, gdje je njegov otac službovao kao učitelj,  poznati hrvatski inžinjer Vladimir Nosso dugogodišnji direktor nekad slavnog građevinskog poduzeća "Vladimir Gortan" (u Bjelovaru je do 1991. g današnja ulica Andrije Kačića Miošića nosila ime - od 1946.g - Vladimira Gortana). 
1913. g - židovska zajednica u Bjelovaru koja tada broji oko 500 članova pod predsjedništvom općine Jakšom Hržićem odlučuje graditi novu sinagogu. Iste godine angažiraju zagrebačku arhitektonsko projektantnu firmu Hönigsberg & Deutsch da ju napravi, a oni angažiraju mladog arhitekta, tada 33-godišnjeg Otta (Ottona) Goldscheider-a rodom iz Opave da je napravi. 

1915. g. - rođen u Bjelovaru Vojin Bakić, poznati hrvatski i jugoslavenski kipar. Zanimljivo je da srpska wikipedija puno opširnije i temeljitije obrađuje njegov rad i opus. 


1917. g. - završetak gradnje nove sinagoge u Art Noveau (Secesijskom) stilu u Bjelovaru (foto dole) u ulici Ivana Mažuranića brć 6. Izgradnja je koštala oko 160.000 autrijskih kruna (u današnjoj vrijednosti oko 10 milijuna kuna). Dana 15. kolovoza velika povorka prenosi Toru iz stare sinagoge u novu (foto dole). Procesiju predvode glavni bjelovarski rabin Samuel D. Tauber i virovitički glavni rabin H.E . Kauffmann. Rabin nove sinagoge postaje Lazar Margulies koji 1924. g odlazi u Palestinu.






1918. g - Trg Marije Terezije postaje Trg Kralja Petra I i tako se zove do 1941. kada postaje Poglavnikov Trg.

1918. g - Rođen je u Bjelovaru 10. prosinca 1918. godine Josip Medur- Kit, poznati hrvatski podvodni ribolovac i više od trideset godina predsjednik CMAS-a, Međunarodne konfederacije za podvodne aktivnosti, čiji je bio i jedan od utemeljitelja. 

1918. g - Rođen je 4. ožujka 1918. godine u selu Podgorci, kod Bjelovara Petar Biškup Veno.


1918. g - Podizanje spomenika Petru Preradoviću u Bjelovaru. Danas ga nema. Izgleda. 

1918, 27. listopad, osnivanje i proglas Jugoslavenskog komiteta u Bjelovaru koji traži ujedinjenje Hrvatske, Slavonije i Dalmacije i pristupanje Jugoslaviji. Ima 30 članova.


1919. g. -  16. varaždinska pješačka pukovnija redovne vojske sa sjedištem u Bjelovaru formalno je djelovala do 1. travnja 1919. godine, kada je ukinuta, a u Bjelovaru je ustrojen 42. pješadijski puk vojske Kraljevstva Srba, Hrvata i Slovenaca.


1921. g - U Velikoj Pisanici kraj Bjelovara rođen poznati hrvatski slikar Edo Murtić.


1923. g. - Rođen u Bjelovaru Ivan Gubijan, atletičar koji je osvojio srebrnu olimpijsku medalju na OI u Londonu 1948. g. Umro je 2009. g. u Beogradu. 


1923. g. - Rođen u Garešnici u Bjelovarskoj okolici poznati hrvatski pjevač i skladatelj Ivo Robić.

Legenda kaže da je zapravo on autor čuvene pjesme koju ovdje donosimo u njegovoj interpretaciji:

1929. g. - U Bjelovaru rođen Boris Buzančić, poznati hrvatski kazališni i filmski glumac. 


1929. g. u Garešnici rođen Željko Seleš, jedan od najslavnijih i najuspješnih rukometnih trenera hrvatske i jugoslavije. Razgovor s njim i njegovom ženom o BJELOVARU pročitajte OVDJE.



1931. godine Bjelovar ima 10.252 stanovnika, a  u njemu živi  360 Židova (5,9% stanovništva) - vidi foto dole.


1933. g. rođena u Koprivnici Mila Kolar Dimitrijević hrvatska povijesničarka koja jako dobro opisuje u svojim djelima i Bjelovarsku povijest, uzroke nekih mijena i promjena te njegovog gospodarskog uspona i pada. 


1936. g - Euharistički kongres u Bjelovaru, 19.-20. lipnja.



1941. - u Bjelovaru se rodio Željko Sabol, hrvatski književnik, tekstopisac i autor šansona, likovni kritičar i urednik Likovne enciklopedije, Hrvatskog leksikografskog zavoda "Miroslav Krleža".

1941. g - Pobuna vojne pukovnije u Bjelovaru; jedan od pobunjenika Ivan Mrak, pukovnik.
  • Ivan Mrak (1900.-1945.), zrakoplovni pukovnik. časnik vojske Kraljevine Jugoslavije, u lipnju 1940. promaknut u čin pukovnika. Pridružio se 8. travnja 1941. pobunjenim pukovima u Bjelovaru. Nakon osnivanja NDH proglašen zamjenikom zapovjednika zračnih snaga NDH. U lipnju 1941. imenovan zapovjednikom Hrvatske zrakoplovne legije koju prati na obuci u Njemačkoj. Godine 1942. ustrojava zrakoplovni zdrug s kojim djeluje u borbama na Kordunu i Banovini. U rujnu 1943. imenovan je zrakoplovnim izvjestiteljem u Pothvatnom odjelu Glavnog stoæera oruæanih snaga. Kasnije je razriješen i stavljen na raspolaganje zapovjedništvu vojnog zrakoplovstva. Zbog sudjelovanja u “puču” Vokić-Lorković osuđen na dvije godine tamnice. Ubijen na izdržavanju kazne od ustaša.
1941. g - Na području sjeverozapadne Hrvatske u 1941. godini od logora za iseljavanje Srba iz NDH nalazili su se logor u Bjelovaru i logor u Sisku (Capragu), dok se treći logor nalazio u Slavonskoj Požegi. Logori su osnovani početkom srpnja 1941. godine.
Zapovjednik logora u Bjelovaru bio je Stanko Ostojić, pješ. poručnik, a zapovjednik logora u Sisku, odnosno Capragu bio je Ljubomir Sesseglia. Dok je logor u Bjelovaru imao isključivo karakter sabirališta za iseljenike i useljenike, dotle je logor u Sisku (Capragu) bio glavni transportni logor za sve transporte. Redovito iseljavanje Srba preko ova dva logora vršeno je tokom kolovoza i rujna 1941. godine, iako je većina deportirana već u kolovozu. Za vrijeme deportiranja srpsko stanovništvo je hapšeno i sprovođeno u ove sabirne logore. Prema službenim dokumentima NDH deportirano je u Srbiju 1941. godine preko logora Sisak (Caprag) 5076, logora Bjelovar 4693 i logora Slavonska Požega 4541 dok su ostali pojedinačno deportirani. Osim toga u lipnju je iz Zagreba deportirana 731 osoba. Prema nepotpunim podacima najviše je deportiranih bilo s područja kotara Bjelovar i to 1952, a zatim slijede kotarevi Ludbreg sa 486, Čazma 162, Koprivnica 142, Sisak 110, Đurđevac 85 i drugi kotarevi s manjim brojem deportiranih Srba. Logoru Sisaku (Capragu) ukinut je u listopadu 1941. dok je logor u Bjelovaru i dalje postojao do sredine 1942. godine ali pod drugom ingerencijom. 

1943. Gradnja glazbenog paviljona na Trgu Eugena Kvaternika. Na koncertu otvorenja svira Ivo Robić na gitari. Navodno je paviljon bio "poklon" zbog pobune 108-og i 42 puka vojske kraljevine jugoslavije u travnju 1941 godine.


1943. veljača, partizani spaljuju željezničku stanicu pored Bjelovara u Velikoj Pisanici (foto ispod snimljena 19 veljače 1943.)



1943. - u ožujku četa moslavačkih partizana napravila diverziju na željezničkom mostu prijeko rijeke Čazme (foto ispod nakon ili prije akcije)


1944. u kolovozu lokalni HSS Bjelovara dijele letke pod nazivom “Hrvatska i Hrvati” gdje uvijeno poziva na odstupanje od Ustaša i pripremanje na dolazak Mačeka i Šubašića. 

1946. g 22. svibnja, u Bjelovaru rođen Hrvoje Horvat, rukometaš slavnog bjelovarskog Partizana, koji je 1972. s jugoslovenskom reprezentacijom u Munchenu osvojio olimpijsko zlato.  


1946. g. 22. lipnja, u Bjelovaru rođen Miroslav Pribanić, rukometaš slavnog bjelovarskog Partizana, koji je 1972. s jugoslovenskom reprezentacijom u Munchenu osvojio olimpijsko zlato. Zanimljivo je da ga hrvatska wikipedija nominira sa "bivši hrvatski rukometaš" za razliku od njegovog kolege Hrvoja Horvata. 


1948. g. - Rođen u Bjelovaru poznati hrvatski pisac i scenarist Goran Tribuson.


1949. g. - Oblasna poljoprivredna izložba u Bjelovaru.


1953. g. - Rođen u Bjelovaru Bogdan Diklić, poznati jugoslovenski i srpski kazališni i filmski glumac.

1955. G - 19. ožujka osnovan je RK "Partizan" danas "Bjelovar" - o tome pročitajte i OVDJE.


1957. g - Rođena u Bjelovaru hrvatska redateljica i scenaristica Snježana Tribuson. 



1958. g - Rođen Branko Stojković, sina Milana-Miloša Stojković, rođen 26.. lipnja 1958. godine u Bjelovaru – osnivač udruge ŠTIT.  Više o njemu, njima: OVDJE

1973.-1976. g - Vlak u snijegu” je jugoslovenski odnosno hrvatski dugometražni dečiji film iz 1976. godine po knjizi bjelovarskog pisca Mate Lovraka. Film se snimao od 1973. do 1976. godine. Većina glumaca u filmu bila su deca iz područne škole u Cigleni, koja je tada bila dio Osnovne škole “Dr. Franko Vinter” u Bjelovaru (danas I. osnovna škola Bjelovar).Premijerno je prikazan u Bjelovaru 1976. godine. Iste godine prikazan je na Šibenskom dječijem festivalu i na Filmskom festivalu u Puli, gde je osvojio nagradu publike “Jelen”. Ujedno je to bio i prvi film za djecu koji je osvojio ovu nagradu. Prikazivan je i u inostranstvu u i to u 27 država.

1991. - osvajanje/okupacija/preuzimanje kasarne/vojarne "Božidar Adžija" u Bjelovaru; stanovnika u gradu prema popisu iz 1991.: 26.926 (Hrvati - 20.826, Srbi - 2.590, Jugoslaveni - 1.485, ostali - 2.025)

2001. g - u Bjelovaru osnovana prva udruga Roma-Lovara s knjižnicom i dvoranom za programe i sastanke te muzejem. Zanimljivo je da se u Italiji (u kojoj se populacija Roma/Zingara popela nakon 1991. g na 200.000 od kojih 90.000 sa stalnim boravkom, postoji oko 7000 roma harvata koji su se naselili u Italiji za vrijeme i nakon II svjetskog rata. Prvi poznati zapis u Italiji o dolasku i boravku Roma/Cigana datira iz 1422. g i spominje ih u Bologni i Forliju.


2007. g - U svibnju, na 4. BOK festu, nastupaju zagrebački Bacači Sjenki sa svojom kazališnom predstavom "Expozicija" - pet dana za redom!

2009. g - Župna crkva u Bjelovaru Sv. Tereze Avilske postaje katedrala Bjelovarsko-križevačke biskupije.


2010. g u bivšoj bjelovarskoj sinagogi postavljena je ova spomen tabla.


2012. g.  - U selu Maglenča kraj Bjelovara utemeljena je prva romska zadruga u Hrvatskoj - zadruga Đurđ.

3 komentara:

  1. Zeljko Seles, moj susjed iz ulaza, s 1. kata. Uvijek simpa, umjeren, iskuliran, fin i zanimljiv.

    OdgovoriIzbriši
  2. 1871. razvojacenje Varazdinskog generalata I Bjelovar postaje sastavnim dijelom gradjanske Hrvatske. Iste godine nas Eugene Kvaternik vodi Rakovacku bunu.

    OdgovoriIzbriši
  3. izgradnju grada 1756. vodi zapovjednik grada Philipp Lewin barun Beck, po uzoru na pijemontski Torino

    OdgovoriIzbriši