OSTALA KRONOLOGIJA HRVATSKE I SVIJETA

1756. g. - Rođen u Salzburgu Wolfgang Amadeus Mozart - osnivanje Bellowara kao krajiškog grada.

1859. g - Charles Darwin objavljuje "Podrijeklo vrsta"  - U Bjelovaru osnovana prva tiskara Jakov Fleischmanna, uglednog člana bjelovarske židovske općine.

1941. g. - Ante Pavelić i Benito Musolini sastali su s Firenzi 29. ožujka 1941. u privatnoj rezidenciji Benita Mussolinija u Vili Torlonia. Bio je to njihov prvi izravni susret nakon dvanaestogodišnjeg Pavelićeva boravka u Italiji. Mussolini daje Paveliću na znanje da  će Italija omogućiti ustašama preuzimanje vlasti u Hrvatskoj, dakako, uz zadovoljenje talijanskih pretenzija na istočnoj obali. Mussolinija su najviše zanimala talijanska prava u Dalmaciji i Pavelić mu daje jamstva. Mussolini odobrava zahtjev da se oslobode ustaše u Liparima i drugdje. Svi ustaški emigranti, njih oko 250 prebačeni su u Pistoju, gdje su dobili uniforme i naoruţanje. Pavelićev posjet logoru u Pistoji bio je, zapravo, njegov prvi opći susret s ustašama poslije atentata u Marseilleu. On im je tada održao govor, u kojem je  naglasio da se nalazimo pred uskrsnućem Nezavisne Države Hrvatske i da je oslobodilačka borba pri kraju. Pavelić na firentinskom radiju, u sklopu programa ustaške postaje Velebit drži dva govora, te daje 2 proglasa hrvatskom narodu u kojima kaže da je kucnuo čas oslobađanje hrvatske, napao srpsku prevlast u Jugoslaviji, pohvalio njemačke i talijanske osloboditelje i najavio blistavu budućnosti novoj drţavi. Ustaše su iz Pistoje otputovali vlakom u Trst gdje su dobili nekoliko autobusa i automobile, pa su 13. travnja u 2 po noći na Sušaku prešli jugoslavensko-talijansku granicu i nastavili prema Zagrebu. U Karlovcu ih je dočekala delegacija sa Kvaternikom i Vessenmyerom. Mussoliniju je bilo stalo da Pavelić sluţbeno potvrdi da priznaje Italiji prava u Dalmaciji, te Pavelić preko talijanskog izaslanika šalje brzojav u kojem potvrđuje da će brinuti o pravima Talijana u Dalmaciji, ali uz prethodno odobrenje Berlina. 
15. travnja 1941.  oko 4 sata ujutro Pavelić je s pratnjom od 200, 300 ustaša stigao u Zagreb u novo proglašenu Nezavisnu Državu Hrvatsku kao Poglavnik.

1941. g. - GOVEDIĆ, Slavko, političar i domobranski časnik (Krapinske Toplice, 1. III. 1894. — ?). Bio je predsjednik Hrvatskoga radničkog pokreta, koji je osnovao kao disident Hrvatskog radničkoga saveza 1938. Iduće, 1939. osuđen je na 15 dana zatvora i novčanu kaznu zbog ilegalnog vrbovanja i otprema-nja radnika u Njemačku. Hrvatski radnički pokret raspušten je 1940. odlukom banovinske vlasti jer se bavio radom uperenim protiv državnog poretka, a Govedić je, krijući se, izbjegao uhićenje. Njegovo su djelovanje pokretale nacionalsocijalističke ideje i nastojanje za uspostavljanjem nacionalsc-cijalističke stranke u Hrvatskoj. U listopadu 1940. uhićen je zbog letka na kojem je tiskan program hrvatskih nacionalsocijali-sta. Odlukom državnih vlasti raspačavanje letaka je zabranjeno kao i rad stranke koje se Govedić predstavio kao voda. Interniran je najprije u Lepoglavu a potom u Krušćicu. Nakon propasti Kraljevine Jugoslavije i proglašenja NDH dolazi u Zagreb i u svibnju 1941. osniva, uz ustaški pokret jedinu stranku, Nacional socijalističku radničku stranku. Tijekom ljeta 1941. većina članova prilazi ustaškom pokretu, a stranka je u jesen uključena u ustaški pokret na temelju Poglavnikove odredbe od 9. VI. 1941. da »sva politička društva, koja rade na istim ciljevima, kao i Hrvatski Ustaški Pokret, te koja su osnovana uglavnom na istim načelima, imaju unići u Ustaški pokret, a njihovo Članstvo ima se svrstati u Ustašku organizaciju«. I uz zalaganje njemačkog poslanika S. Kaschea za takvo rješenje, Govedić nastoji, uz potporu nekih dužnosnika SS-a u Zagrebu (Wilhelm Beissner), održati samostalnost svoje malobrojne skupine i povećati njezinu političku važnost, prikazujući Vladu NDH kao italofilsku i neprijateljsku prema Njemačkoj. Početkom 1942. Govedić je mobiliziran i upućen u Sarajevo gdje je služio kao domobranski konjički poručnik. U lipnju 1942. odlazi na dopust u Zagreb, gdje je po nalogu S. Kvaternika uhićen, ali je na intervenciju S. Kaschea odmah pušten i opet upućen na služenje u vojsku, ovog puta u Zagreb. God. 1943. već ima čin potpukovnika i kao opunomoćenik hrvatske vlade u jesen je dodijeljen njemačkoj 114. lovačkoj diviziji do njezina odlaska u Italiju 1944. Daljnja mu je sudbina nepoznata. (Z. D. i M. R.)

1942. vojska NDH stavljena pod njemačko vojno zapovjedništvo

1944. G. - Urota Lorković-Vokić je bio neuspjeli pokušaj preuzimanja vlasti u NDH organiziran od strane ministra unutarnjih poslova, Mladena Lorkovića i ministra oružanih snaga NDH, krilnika Ante Vokića u kolovozu 1944. godine.

Nema komentara:

Objavi komentar